Witam serdecznie na moim blogu. Mam zamiar zamieszczać tu moje różne artystyczne wypociny z nadzieją, że odwiedzi to miejsce osoba, która się nimi zainteresuje.
(Zdjęcie z Pyrkonu 2014)
Do ich wykonania potrzebujemy:
- futerka (Może to być też polar, czy dzianina futerkowa. Nie zabijajmy zwierzątek, lepiej wykorzystać sztuczne włosie. )
- materiału nadającego się na spód uszek (np. flanela, zwykła bawełna, znowu przyda się polar, najlepiej w innym odcieniu. Dobrze jest wybrać kontrastujące ze sobą barwy)
- filcu lub gąbki tapicerskiej (nie jest to element konieczny, ale utrzymuje nasz twór w odpowiednim kształcie i nie musimy się martwić o wilgoć, czy nieodpowiedni kształt uszek)
- igły i nici
- kartki/tektury
- nożyczek
- opaski albo spinek do włosów
- w miarę możliwości przyda się klej na gorąco
Zacznijmy od stworzenia wykroju
To jest docelowa forma do wersji kociej. pozioma linia zgięcia pozwala nam na ujrzenie ostatecznego kształtu uszek. Już w tym etapie możecie uformować je według własnego uznania. Bardziej spiczaste będą dobre na lisa lub wilka, a półokrągłe bez zagięcia sprawdzą się przy niedźwiadku.
Mniejszą o ok. centymetr część wykonujemy pod wypełnienie.
Wycinamy na bazie wykroju 3 pary. Dwie duże i jedną mniejszą. Musimy pamiętać o odbiciu lustrzanym, aby nie powstały nam dwa takie same twory pasujące tylko na jedną stronę. Uwaga! Futro nie jest łatwym materiałem w przypadku cięcia. Jeśli możemy, to wykrajemy je na lewej stronie nożykiem. W innym przypadku delikatnie tniemy przy samej nasadzie i odgarniamy włosie tak, aby go nie uszkodzić.
Obracamy futro i spodni materiał na lewą stronę i zszywamy najprostszym ściegiem (Ręcznie albo maszynowo) na odległość ok. pół centymetra. Uwaga! W trakcie szycia chowamy futerko do środka formy, bo inaczej będzie ono nierówne po wywróceniu na prawo.
Powstały kształt wywracamy na odpowiednią stronę, wkładamy do środka wypełnienie i pozostałą lukę dokładnie zaszywamy, aby nic nie wystawało ze środka, a futerko nie było bardzo wplątane w naszą nić.
jeśli jednak coś nam wleciało, wyczesujemy to grzebykiem (po lewej niewyczesane, po prawej gotowe do przymocowania) Widać delikatny zarys wcześniej wspominanego zgięcia.
Uszko składamy po linii, zszywamy nakładające się materiały. Do środka wkładamy palec i przytrzymujemy, w tym czasie kleimy lub szyjemy je do opaski/spinki.
Tak wygląda moja wersja.
Jej, fajnie, że prowadzisz bloga o tej tematyce - zbyt mało jest stron cosplay'owo-techniczno-twórczych w wersji polskiej, jak na moje oko :3 Cieszę się, jako obeznana w temacie, że postanowiłaś stworzyć coś takiego :D.Uszka są super, spróbuje kiedyś je zrobić :) Będę tu często zaglądać :33 i inspirować się Twoimi pomysłami :).
OdpowiedzUsuńBardzo mi miło, że zainteresowałaś się moim blogiem ;3 Są bardzo łatwe w wykonaniu ^^" Wszystko co będę tu wrzucała jest przetestowane, zrobione przynajmniej po kilka razy, aby nie było żadnych problemów podczas szycia i abym mogła wytłumaczyć w miarę luźno, czytelnie jak coś wykonać. Jak zrobisz, to daj mi znać <3
UsuńJej superr! Ja też bym chciała takie cóś wykonać, ale głowę:P tylko nie wiem jak i jakiego materiału użyć xD
OdpowiedzUsuńW postach u mnie jest piankowa podstawa do głowy. W internecie, na youtube po wpisaniu "how to sculpt fursuit head" powinny wyświetlić się tutoriale do futrzanych główek. Materiały dostaniesz na efutro.pl pod działem dzianin futerkowych. Są w granicach 30 zł za metr.
UsuńW środku ucha musi być tektura czy niekoniecznie?
OdpowiedzUsuńTutorial przydatny i jako jedyne z wielu twoje uszy najbardziej mi się spodobały. :)
Lepiej filc albo cienka pianka :)
UsuńZrobiłam te uszka i są mega czadowe. Bardzo fajny post
OdpowiedzUsuń